Estland deltog i de olympiska sommarspelen 1996 med en trupp bestående av 43 deltagare, men ingen av landets deltagare erövrade någon medalj.[1]
Brottning
Lättvikt, grekisk-romersk stil
- Valeri Nikitin
- Omgång 1: förlorade mot Ender Memet Rumänien efter fall 1.45
- Omgång 2: besegrade Tarieli Melelashvili Georgien efter fall
- Omgång 3: besegrade Attila Repka Ungern efter fall
- Omgång 4: besegrade Yasushi Miyake Japan efter domarbeslut 6:0
- Omgång 5: förlorade mot Aleksandr Tretyakov Ryssland efter domarbeslut
- Match om 7:e plats: förlorade mot Liubal Colás Oris Kuba efter domarbeslut (→ 8 plats)
Supertungvikt, grekisk-romersk stil
- Helger Hallik
- Omgång 1: besegrade Yogi Johl Kanada efter domarbeslut 3:0
- Omgång 2: förlorade mot Panagiotis Pikilidis Grekland efter domarbeslut 0:3
- Återkval omgång 1: förlorade mot Sergei Mureiko Moldavien (→ gick inte vidare, 15 plats)
Lättvikt, fristil
- Küllo Kõiv
- Omgång 1: besegrade Félix Malal Diédhiou Senegal efter fall
- Omgång 2: förlorade mot Zaza Zazirov Ukraina efter domarbeslut 0:5
- Omgång 3: besegrade Elshad Allahverdiyev Azerbajdzjan efter domarbeslut 5:1
- Omgång 4: besegrade Ahmad Al-Osta Syrien efter domarbeslut 4:1
- Omgång 5: förlorade mot Yosmany Sánchez Larrudet Kuba efter domarbeslut 0:6
- Match om 7:e plats: besegrade Ahmad Al-Osta Syrien efter domarbeslut 7:2 (→ 7 plats)
Tungvikt, fristil
- Arvi Aavik
- Omgång 1: besegrade Daniel Sanchez Puerto Rico efter fall
- Omgång 2: förlorade mot Konstantin Aleksandrov Kirgizistan efter domarbeslut 0:1
- Omgång 3: förlorade mot Wilfredo Morales Suárez Kuba efter domarbeslut 1:3 (→ 12 plats )
Bågskytte
Herrarnas individuella
Cykling
Landsväg
Herrarnas linjelopp
- Jaan Kirsipuu – 4:56,54 (→ 24 plats)
- Lauri Aus – 4:56,55 (→ 36 plats)
- Andres Lauk – 4:56,56 (→ 49 plats)
- Raido Kodanipork – 4:57,02 (→ 96 plats)
- Lauri Resik – DNF
Bana
Damernas sprint
Mountainbike
Herrarnas terränglopp
Friidrott
Herrarnas maraton
Herrarnas höjdhopp
- Marko Turban – 2,24 (→ gick inte vidare)
Herrarnas stavhopp
- Valeri Bukrejev – 0 (→ ingen notering)
Herrarnas diskuskastning
Herrarnas spjutkastning
- Donald Sild – 72,54 (→ gick inte vidare)
Herrarnas släggkastning
- Jüri Tamm – Kval — 73,16m (→ gick inte vidare)
Herrarnas tiokamp
- Erki Nool – Final Result — 8543 poäng (→ 6:e plats)
- Andrei Nazarov – Slutligt resultat — fullföljde inte (→ ingen notering)
- Indrek Kaseorg – Slutligt resultat — fullföljde inte (→ ingen notering)
Damernas maraton
- Jane Salumäe — did not finish (→ ingen notering)
Damernas längdhopp
- Virge Naeris – Kval — 6,26m (→ gick inte vidare)
Damernas tresteg
- Virge Naeris – Kval — 14,00m (→ gick inte vidare)
Damernas diskuskastning
- Eha Rünne – Kval — 58,24m (→ gick inte vidare)
Fäktning
Herrarnas värja
- Kaido Kaaberma (→ 7. place )
- Omgång 1: besegrade Gang Zhao Kina med 15–6
- Omgång 2: besegrade Robert Leroux Frankrike med 15–14
- Kvartsfinal: förlorade mot Ivan Trevejo Pérez Kuba med 14–15 (→ 7. plats )
- Meelis Loit
- Inledande omgång: förlorade mot César González Llorens Spanien med 14–15 (→ 35. plats )
Herrarnas värja, lag
- Estlands Team : ( Andrus Kajak, Meelis Loit, Kaido Kaaberma)
Damernas värja
- Oksana Yermakova
- Maarika Võsu
- Heidi Rohi
Damernas värja, lag
Judo
Herrarnas tungvikt
Kanotsport
Sprint Herrarnas K-1 500 m
- Hain Helde – Kvalheat 2: 7:a 1.47,31 ; Återkval, heat 1: 5:a 1.44,34 (→ gick inte vidare)
Herrarnas K-1 1000 m
- Hain Helde – Kvalheat 2: 7:a 3.59,13 ; Återkval, heat 1: 5:a 4.08,37 (→ gick inte vidare)
Modern femkamp
- Herrar
- Imre Tiidemann – (Skytte: 1144; fäktning: 820; simning: 1212; ridning: 950; löpning: 1288 ) Totalpoäng: 5414 poäng, (→ 7:e plats)
Rodd
Herrarnas singelsculler
- Jüri Jaanson
- Inledande heat 3: 5:a, 8.10,01
- Återkvalsheat 4: 4:a, 8.15,25
- Semifinal till C-final Heat 1: 3:a 7.28,89
- C-final: 6:a, 8.33,53 (→ 18:e plats)
Segling
Laser
- Peter Šaraškin – 11 lopp: ( 14; 27; 21; 29; (30); (33); 12; 14; 18; 21; 20 ) Slutlig poäng: 176 (→ 24:e plats)
Herrarnas 470
Damernas europajolle
- Krista Kruuv – 11 lopp: ( 22; 25; (26); 23; 23; 20; 23; (26); 17; 22; 22 ) Slutlig poäng: 197 (→ 24:e plats)
Referenser
- ^ ”Estonia at the 1996 Atlanta Summer Games” (på engelska). sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 21 november 2012. https://web.archive.org/web/20121121003433/http://www.sports-reference.com/olympics/countries/EST/summer/1996/. Läst 11 februari 2012.