Patinaj viteză la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 - Start în masă (feminin)
Patinaj viteză la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 | |||
---|---|---|---|
500 m | masculin | feminin | |
1.000 m | masculin | feminin | |
1.500 m | masculin | feminin | |
3.000 m | feminin | ||
5.000 m | masculin | feminin | |
10.000 m | masculin | ||
Start în masă | masculin | feminin | |
Urmărire echipe | masculin | feminin |
Proba de patinaj viteză start în masă feminin de la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 de la Beijing, China a avut loc pe 19 februarie 2022[1] la Arena națională de patinaj viteză.
Program
Orele sunt orele Chinei (ora României + 6 ore).
Dată | Ora | Rundă |
---|---|---|
19 februarie | 15:45–16:15 | Semifinale |
19 februarie | 17:00–17:15 | Finală |
Rezultate
Semifinale
Loc | Serie | Nume | Țară | Ture | Puncte | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Ivanie Blondin | Canada | 16 | 65 | 8:28,68 | CF |
2 | 1 | Ayano Sato | Japonia | 16 | 40 | 8:28,77 | CF |
3 | 1 | Li Qishi | China | 16 | 23 | 8:29,01 | CF |
4 | 1 | Mia Kilburg | Statele Unite ale Americii | 16 | 10 | 8:29,93 | CF |
5 | 1 | Marijke Groenewoud | Olanda | 16 | 9 | 8:30,92 | CF |
6 | 1 | Magdalena Czyszczoń | Polonia | 16 | 4 | 8:31,77 | CF |
7 | 1 | Claudia Pechstein | Germania | 16 | 3 | 8:30,99 | CF |
8 | 1 | Maryna Zuyeva | Belarus | 16 | 2 | 8:31,54 | CF |
9 | 1 | Elizaveta Golubeva | COR | 16 | 1 | 8:53,99 | CFA |
10 | 1 | Nadja Wenger | Elveția | 16 | 0 | 8:31,50 | |
11 | 1 | Laura Gómez | Columbia | 16 | 0 | 8:31,66 | |
12 | 1 | Sofie Karoline Haugen | Norvegia | 16 | 0 | 8:33,77 | |
13 | 1 | Park Ji-woo | Coreea de Sud | 16 | 0 | 8:53,64 | |
14 | 1 | María Victoria Rodríguez | Argentina | 9 | 0 | 99 5:24,53 | |
1 | 2 | Francesca Lollobrigida | Italia | 16 | 62 | 8:34,19 | CF |
2 | 2 | Kim Bo-reum | Coreea de Sud | 16 | 40 | 8:34,23 | CF |
3 | 2 | Guo Dan | China | 16 | 21 | 8:34,39 | CF |
4 | 2 | Irene Schouten | Olanda | 16 | 13 | 8:34,43 | CF |
5 | 2 | Karolina Bosiek | Polonia | 16 | 6 | 8:34,43 | CF |
6 | 2 | Giorgia Birkeland | Statele Unite ale Americii | 16 | 3 | 8:34,43 | CF |
7 | 2 | Valérie Maltais | Canada | 16 | 3 | 8:35,47 | CF |
8 | 2 | Nadejda Morozova | Kazahstan | 16 | 3 | 8:42,23 | CF |
9 | 2 | Yauheniya Varabyova | Belarus | 16 | 2 | 8:43,65 | |
10 | 2 | Elena Sokhryakova | COR | 16 | 2 | 8:45,00 | |
11 | 2 | Michelle Uhrig | Germania | 16 | 2 | 9:02,52 | |
12 | 2 | Sandrine Tas | Belgia | 16 | 0 | 8:37,77 | |
13 | 2 | Marit Fjellanger Bøhm | Norvegia | 16 | 0 | 8:42,28 | |
14 | 2 | Nana Takagi | Japonia | 16 | 0 | 9:10,03 | |
99 | 2 | Nikola Zdráhalová | Cehia | NS |
Finala
Rezultate oficiale[4]
Loc | Nume | Țară | Ture | Puncte | Timp |
---|---|---|---|---|---|
1 | Irene Schouten | Olanda | 16 | 60 | 8:14,73 |
2 | Ivanie Blondin | Canada | 16 | 40 | 8:14,79 |
3 | Francesca Lollobrigida | Italia | 16 | 20 | 8:14,98 |
4 | Mia Kilburg | Statele Unite ale Americii | 16 | 10 | 8:16,15 |
5 | Kim Bo-reum | Coreea de Sud | 16 | 6 | 8:16,81 |
6 | Valérie Maltais | Canada | 16 | 6 | 8:20,46 |
7 | Maryna Zuyeva | Belarus | 16 | 4 | 8:20,10 |
8 | Ayano Sato | Japonia | 16 | 3 | 8:16,94 |
9 | Claudia Pechstein | Germania | 16 | 3 | 8:25,78 |
10 | Magdalena Czyszczoń | Polonia | 16 | 2 | 8:21,07 |
11 | Marijke Groenewoud | Olanda | 16 | 1 | 9:12,86 |
12 | Giorgia Birkeland | Statele Unite ale Americii | 16 | 0 | 8:18,10 |
13 | Guo Dan | China | 16 | 0 | 8:18,61 |
14 | Nadejda Morozova | Kazahstan | 16 | 0 | 8:21,05 |
15 | Elizaveta Golubeva | COR | 15 | 0 | 9:99 7:50,24 |
16 | Karolina Bosiek | Polonia | DS | ||
Li Qishi | China |