Biathlon European Championships 2008
The 15th Biathlon European Championships were held in Nové Město na Moravě, Czech Republic, from February 20 to February 24, 2008.
There were total of 16 competitions held: sprint, pursuit, individual and relay both for U26 and U21.
Schedule of events
The schedule of the event stands below.
Date | Event |
---|---|
February 20 | U26 Men's 20 km individual |
U26 Women's 15 km individual | |
U21 Men's 20 km individual | |
U21 Women's 15 km individual | |
February 22 | U26 Men's 10 km sprint |
U26 Women's 7.5 km sprint | |
U21 Men's 10 km sprint | |
U21 Women's 7.5 km sprint | |
February 23 | U26 Men's 12.5 km pursuit |
U26 Women's 10 km pursuit | |
U21 Men's 12.5 km pursuit | |
U21 Women's 10 km pursuit | |
February 24 | U26 Men's 4*7.5 km relay |
U26 Women's 4*6 km relay | |
U21 Men's 4*7.5 km relay | |
U21 Women's 3*6 km relay |
Results
U26
Men's
Competition | 1st | 2nd | 3rd |
---|---|---|---|
Men's 10 km sprint | Artem Gussev | Stian Eckhoff | Michal Šlesingr |
Men's 12.5 km pursuit | Sergei Konovalov | Artem Gussev | Maxim Maksimov |
Men's 20 km individual | Tomasz Sikora | Michal Šlesingr | Sergei Balandin |
Men's 4*7.5 km relay | Russia Sergei Balandin Sergei Konovalov Maxim Maksimov Artem Gussev | Norway Stian Nåvik Lars Berger Stian Eckhoff Magne Thorleiv Rønning | Czech Republic Michal Šlesingr Tomáš Holubec Ondřej Moravec Zdeněk Vítek |
Women's
Competition | 1st | 2nd | 3rd |
---|---|---|---|
Women's 7.5 km sprint | Oksana Yakovleva | Zuzana Tryznová | Nina Karasevych |
Women's 10 km pursuit | Nina Karasevych | Oksana Yakovleva | Pavlina Filipova |
Women's 15 km individual | Natalia Levchenkova | Kjersti Isaksen | Lilia Vaygina-Yefremova |
Women's 4*6 km relay | Ukraine Oksana Yakovleva Vita Semerenko Valj Semerenko Oksana Khvostenko | Germany Tina Bachmann Ute Niziak Juliane Döll Jenny Adler | Norway Liv-Kjersti Eikeland Elise Ringen Kjersti Isaksen Eline Fannemel |
U21
Men's
Competition | 1st | 2nd | 3rd |
---|---|---|---|
Men's 10 km sprint | Anton Shipulin | Krasimir Anev | Daniel Salvenmoser |
Men's 12.5 km pursuit | Anton Shipulin | Daniel Salvenmoser | Benjamin Weger |
Men's 20 km individual | Anton Shipulin | Dominik Landertinger | Krasimir Anev |
Men's 4*7.5 km relay | Russia Dmitriy Blinov Anton Shipulin Pavel Magazeev Victor Vasilyev | Austria Daniel Salvenmoser Mario Drescher Sven Grossegger Dominik Landertinger | Ukraine Vitaliy Kozhushko Andriy Vozniak Artem Pryma Vitaliy Kilchytskyy |
Women's
Competition | 1st | 2nd | 3rd |
---|---|---|---|
Women's 7.5 km sprint | Elise Ringen | Iris Schwabl | Irina Starykh |
Women's 10 km pursuit | Marine Bolliet | Karolina Pitoń | Veronika Vítková |
Women's 15 km individual | Marine Bolliet | Veronika Vítková | Mariya Panfilova |
Women's 3*6 km relay | Russia Olga Vilukhina Mariya Panfilova Irina Starykh | Czech Republic Veronika Zvařičová Veronika Chorejřy Veronika Vítková | Romania Alina Babes Klaudia Flanheya Réka Forika |
Medal table
№ | Country | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Russia | 8 | 1 | 4 | 13 |
2 | Ukraine | 3 | 1 | 3 | 7 |
3 | France | 2 | 2 | ||
4 | Norway | 1 | 3 | 1 | 5 |
5 | Poland | 1 | 1 | 2 | |
6 | Moldova | 1 | 1 | ||
7 | Czech Republic | 4 | 3 | 7 | |
8 | Austria | 4 | 1 | 5 | |
9 | Bulgaria | 1 | 2 | 3 | |
10 | Germany | 1 | 1 | ||
11 | Romania | 1 | 1 | ||
Switzerland | 1 | 1 |
External links
- Results
- v
- t
- e
- Kontiolahti 1994
- Le Grand-Bornand 1995
- Ridnaun 1996
- Windischgarsten 1997
- Minsk 1998
- Izhevsk 1999
- Zakopane 2000
- Maurienne 2001
- Kontiolahti 2002
- Forni Avoltri 2003
- Minsk 2004
- Novosibirsk 2005
- Langdorf 2006
- Bansko 2007
- Nové Město 2008
- Ufa 2009
- Otepää 2010
- Ridnaun 2011
- Osrblie 2012
- Bansko 2013
- Nové Město 2014
- Otepää 2015
- Tyumen 2016
- Duszniki-Zdrój 2017
- Ridnaun 2018
- Raubichi 2019
- Raubichi 2020
- Duszniki-Zdrój 2021
- Arber 2022
- Lenzerheide 2023
- Osrblie 2024