Seznam olympijských medailistů v krasobruslení
Tento článek obsahuje jména bez správné české transkripce.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vhodně vylepšíte. Inspiraci k vylepšení můžete hledat v radách na stránkách v kategorii Transkripce, případně na diskusní stránce článku.
Krasobruslení se objevilo poprvé už na letních olympijských hrách v Londýně v roce 1908, v krasobruslení tehdy soutěžili jednotlivě muži i ženy a také sportovní dvojice. Muži navíc k závodu jednotlivců měli i soutěž ve speciálních figurách, která se na OH objevila poprvé a naposled. Podruhé bylo krasobruslení také na letních olympijských hrách a to v roce 1920 v Antverpách. Prvně na zimních olympijských hrách se krasobruslení objevilo už v roce 1924 v Chamonix. V roce 1976 v Innsbrucku se do programu ZOH dostala další disciplína – tanec na ledě párů.
Muži
Jednotlivci
- V letech 1908 a 1920 byla tato disciplína zařazena do programu LOH.
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 1924.
Speciální figury
- Tato disciplína se objevila v programu OH jen jednou a to na LOH v roce 1908.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
LOH 1908 Londýn | Nikolaj Panin Rusko (RUS) | Arthur Cumming Velká Británie (GBR) | Geoffrey Hall-Say Velká Británie (GBR) |
Ženy
Jednotlivkyně
- V letech 1908 a 1920 byla tato disciplína zařazena do programu LOH.
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 1924.
Smíšené soutěže
Sportovní dvojice
- V letech 1908 a 1920 byla tato disciplína zařazena do programu LOH.
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 1924.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
LOH 1908 Londýn | Německo (GER) Anna Hüblerová Heinrich Burger | Velká Británie (GBR) Phyllis Johnsonová James H. Johnson | Velká Británie (GBR) Madge Syersová Edgar Syers |
LOH 1920 Antverpy | Finsko (FIN) Ludowika Jakobssonová Walter Jakobsson | Norsko (NOR) Alexia Brynová Yngvar Bryn | Velká Británie (GBR) Phyllis Johnsonová Basil Williams |
ZOH 1924 Chamonix | Rakousko (AUT) Helene Engelmannová Alfred Berger | Finsko (FIN) Ludowika Jakobssonová Walter Jakobsson | Francie (FRA) Andrée Joly-Brunetová Pierre Brunet |
ZOH 1928 Svatý Mořic | Francie (FRA) Andrée Joly-Brunetová Pierre Brunet | Rakousko (AUT) Lilly Scholzová Otto Kaiser | Rakousko (AUT) Melitta Brunnerová Ludwig Wrede |
ZOH 1932 Lake Placid | Francie (FRA) Andrée Joly-Brunetová Pierre Brunet | Spojené státy americké (USA) Beatrix Loughranová Sherwin Badger | Maďarsko (HUN) Emilie Rotterová László Szollás |
ZOH 1936 Garmisch-Partenkirchen | Německo (GER) Maxi Herberová Ernst Baier | Rakousko (AUT) Ilse Pausinová Erik Pausin | Maďarsko (HUN) Emilie Rotterová László Szollás |
ZOH 1948 Svatý Mořic | Belgie (BEL) Micheline Lannoyová Pierre Baugniet | Maďarsko (HUN) Andrea Kékesyová Ede Király | Kanada (CAN) Suzanne Morrowová Wallace Diestelmeyer |
ZOH 1952 Oslo | Německo (GER) Ria Falková Paul Falk | Spojené státy americké (USA) Karol Kennedyová Peter Kennedy | Maďarsko (HUN) Marianna Nagyová László Nagy |
ZOH 1956 Cortina d'Ampezzo | Rakousko (AUT) Sissy Schwarzová Kurt Oppelt | Kanada (CAN) Frances Dafoeová Norris Bowden | Maďarsko (HUN) Marianna Nagyová László Nagy |
ZOH 1960 Squaw Valley | Kanada (CAN) Barbara Wagnerová Robert Paul | Tým sjednoceného Německa (EUA) Marika Kiliusová Hans-Jürgen Bäumler | Spojené státy americké (USA) Nancy Ludingtonová Ronald Ludington |
ZOH 1964 Innsbruck | Sovětský svaz (URS) Ljudmila Bělousovová Oleg Protopopov | Tým sjednoceného Německa (EUA) Marika Kiliusová Hans-Jürgen Bäumler | Kanada (CAN) Debbi Wilkesová Guy Revell |
ZOH 1968 Grenoble | Sovětský svaz (URS) Ljudmila Bělousovová Oleg Protopopov | Sovětský svaz (URS) Tatjana Žukovová Alexandr Gorelik | Západní Německo (FRG) Margot Glockshuberová Wolfgang Danne |
ZOH 1972 Sapporo | Sovětský svaz (URS) Irina Rodninová Alexej Uljanov | Sovětský svaz (URS) Ljudmila Smirnovová Andrej Surajkin | Německá demokratická republika (GDR) Manuela Großová Uwe Kagelmann |
ZOH 1976 Innsbruck | Sovětský svaz (URS) Irina Rodninová Alexandr Zajcev | Německá demokratická republika (GDR) Romy Kermerová Rolf Österreich | Německá demokratická republika (GDR) Manuela Großová Uwe Kagelmann |
ZOH 1980 Lake Placid | Sovětský svaz (URS) Irina Rodninová Alexandr Zajcev | Sovětský svaz (URS) Marina Čerkasovová Sergej Šachraj | Německá demokratická republika (GDR) Manuela Magerová Uwe Bewersdorf |
ZOH 1984 Sarajevo | Sovětský svaz (URS) Jelena Valovová Oleg Vasiljev | Spojené státy americké (USA) Kitty Carruthersová Peter Carruthers | Sovětský svaz (URS) Larisa Selezněvová Oleg Makarov |
ZOH 1988 Calgary | Sovětský svaz (URS) Jekatěrina Gordějevová Sergej Griňkov | Sovětský svaz (URS) Jelena Valovová Oleg Vasiljev | Spojené státy americké (USA) Jill Watsonová Peter Oppegard |
ZOH 1992 Albertville | Sjednocený tým (EUN) Natalja Miškutenoková Artur Dmitrijev | Sjednocený tým (EUN) Jelena Bechkeová Denis Petrov | Kanada (CAN) Isabelle Brasseurová Lloyd Eisler |
ZOH 1994 Lillehammer | Rusko (RUS) Jekatěrina Gordějevová Sergej Griňkov | Rusko (RUS) Natalja Miškutenoková Artur Dmitrijev | Kanada (CAN) Isabelle Brasseurová Lloyd Eisler |
ZOH 1998 Nagano | Rusko (RUS) Oksana Kazakovová Artur Dmitrijev | Rusko (RUS) Jelena Běrežná Anton Sicharulidze | Německo (GER) Mandy Wötzelová Ingo Steuer |
ZOH 2002 Salt Lake City | Rusko (RUS) Jelena Běrežná Anton Sicharulidze Kanada (CAN) Jamie Saléová David Pelletier | medaile neudělena | Čína (CHN) Šen Süe Čao Chung-po |
ZOH 2006 Turín | Rusko (RUS) Taťjana Totmjaninová Maxim Marinin | Čína (CHN) Tan Čang Chao Čang | Čína (CHN) Šen Süe Čao Chung-po |
ZOH 2010 Vancouver | Čína (CHN) Šen Süe Čao Chung-po | Čína (CHN) Čching Pchang Ťian Tchung | Německo (GER) Aljona Savčenková Robin Szolkowy |
ZOH 2014 Soči | Rusko (RUS) Taťjana Volosožarová Maxim Traňkov | Rusko (RUS) Ksenia Stolbovová Fjodor Klimov | Německo (GER) Aljona Savčenková Robin Szolkowy |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Německo (GER) Aljona Savčenková Bruno Massot | Čína (CHN) Suej Wen-ťing Chan Cchung | Kanada (CAN) Meagan Duhamelová Eric Radford |
ZOH 2022 Peking | Čína (CHN) Suej Wen-ťing Chan Cchung | Sportovci ROV (ROC) Jevgenie Tarasova Vladimir Morozov | Sportovci ROV (ROC) Anastasie Mishina Aleksandr Galliamov |
Taneční páry
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 1976.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 1976 Innsbruck | Sovětský svaz (URS) Ljudmila Pachomovová Alexandr Gorškov | Sovětský svaz (URS) Irina Mojsejevová Andrej Miněnkov | Spojené státy americké (USA) Colleen O'Connorová James Millns |
ZOH 1980 Lake Placid | Sovětský svaz (URS) Natalja Liničuková Gennadij Karponosov | Maďarsko (HUN) Krisztina Regöczyová Andras Sallay | Sovětský svaz (URS) Irina Mojsejevová Andrej Miněnkov |
ZOH 1984 Sarajevo | Velká Británie (GBR) Jayne Torvillová Christopher Dean | Sovětský svaz (URS) Natalja Bestěmjanovová Andrej Bukin | Sovětský svaz (URS) Marina Klimovová Sergej Ponomarenko |
ZOH 1988 Calgary | Sovětský svaz (URS) Natalja Bestěmjanovová Andrej Bukin | Sovětský svaz (URS) Marina Klimovová Sergej Ponomarenko | Kanada (CAN) Tracy Wilsonová Robert McCall |
ZOH 1992 Albertville | Sjednocený tým (EUN) Marina Klimovová Sergej Ponomarenko | Francie (FRA) Isabelle Duchesnayová Paul Duchesnay | Sjednocený tým (EUN) Maja Usovová Alexander Žulin |
ZOH 1994 Lillehammer | Rusko (RUS) Oksana Griščuková Jevgenij Platov | Rusko (RUS) Maja Usovová Alexandr Žulin | Velká Británie (GBR) Jayne Torvillová Christopher Dean |
ZOH 1998 Nagano | Rusko (RUS) Oksana Griščuková Jevgenij Platov | Rusko (RUS) Anjelika Krylovová Oleg Ovsjanikov | Francie (FRA) Marina Anissinová Gwendal Peizerat |
ZOH 2002 Salt Lake City | Francie (FRA) Marina Anissinová Gwendal Peizerat | Rusko (RUS) Irina Lobačevová Ilja Averbuch | Itálie (ITA) Barbara Fusar-Poliová Maurizio Margaglio |
ZOH 2006 Turín | Rusko (RUS) Taťjana Navková Roman Kostomarov | Spojené státy americké (USA) Tanith Belbinová Benjamin Agosto | Ukrajina (UKR) Jelena Grušinová Ruslan Gončarov |
ZOH 2010 Vancouver | Kanada (CAN) Tessa Virtueová Scott Moir | Spojené státy americké (USA) Meryl Davisová Charlie White | Rusko (RUS) Oksana Domninová Maxim Šabalin |
ZOH 2014 Soči | Spojené státy americké (USA) Meryl Davisová Charlie White | Kanada (CAN) Tessa Virtueová Scott Moir | Rusko (RUS) Jelena Ilinychová Nikita Kacalapov |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Kanada (CAN) Tessa Virtueová Scott Moir | Francie (FRA) Gabriella Papadakisová Guillaume Cizeron | Spojené státy americké (USA) Maia Shibutaniová Alex Shibutani |
ZOH 2022 Peking | Francie (FRA) Gabriella Papadakisová Guillaume Cizeron | Sportovci ROV (ROC) Victoria Sinitsina Nikita Katsalapov | Spojené státy americké (USA) Madison Hubbellová Zachary Donahue |
Smíšená družstva
- Do programu ZOH zařazena tato disciplína od roku 2014.
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
ZOH 2014 Soči | Rusko (RUS) Jevgenij Pljuščenko Julia Lipnická Xenija Stolbovová / Fjodor Klimov Jelena Ilinychová / Nikita Kacalapov Taťjana Volosožarová / Maxim Traňkov Jekatěrina Bobrovová / Dmitrij Solovjov | Kanada (CAN) Patrick Chan Kevin Reynolds Kaetlyn Osmondová Kirsten Towersová / Dylan Moscovitch Tessa Virtueová / Scott Moir Meagan Duhamelová / Eric Radford | Spojené státy americké (USA) Jason Brown Gracie Goldová Marissa Castelliová / Simon Shnapir Meryl Davisová / Charlie White Jeremy Abbott / Ashley Wagnerová |
ZOH 2018 Pchjongčchang | Kanada (CAN) Patrick Chan Kaetlyn Osmond Gabrielle Daleman Meagan Duhamel / Eric Radford Tessa Virtueová / Scott Moir | Olympijští sportovci z Ruska (OAR) Mikhail Kolyada Jevgenija Medveděvová Alina Zagitovová Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Natalia Zabiiako / Alexander Enbert Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev | Spojené státy americké (USA) Nathan Chen Adam Rippon Bradie Tennell Mirai Nagasu Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim Maia Shibutani / Alex Shibutani |
ZOH 2022 Peking | Sportovci ROV (ROC) Mark Kondratiuk Kamila Valijevová Anastasia Mišinová Aleksandr Galljamov Victoria Sinitsinaová Nikita Katsalapov | Spojené státy americké (USA) Nathan Chen† Vincent Zhou‡ Karen Chenová Alexa Knierimová Brandon Frazier Madison HubbellovᆠZachary Donohue† Madison ChockovᇠEvan Bates‡ | Japonsko (JPN) Shoma Uno† Yuma Kagiyama‡ Wakaba HiguchiovᆠKaori SakamotovᇠRiku Miuraová Ryuichi Kihara Misato Komatsubaraová Tim Koleto |
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku List of Olympic medalists in figure skating na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Figure Skating [online]. www.olympedia.org. Dostupné online. (anglicky)
Krasobruslení na olympijských hrách | |
---|---|
Londýn 1908 (na LOH) • 1912 • Antverpy 1920 (na LOH) • Chamonix 1924 • Svatý Mořic 1928 • Lake Placid 1932 • Garmisch-Partenkirchen 1936 • Svatý Mořic 1948 • Oslo 1952 • Cortina d'Ampezzo 1956 • Squaw Valley 1960 • Innsbruck 1964 • Grenoble 1968 • Sapporo 1972 • Innsbruck 1976 • Lake Placid 1980 • Sarajevo 1984 • Calgary 1988 • Albertville 1992 • Lillehammer 1994 • Nagano 1998 • Salt Lake City 2002 • Turín 2006 • Vancouver 2010 • Soči 2014 • Pchjongčchang 2018 • Peking 2022 | |
Seznam olympijských medailistů v krasobruslení |
Portály: Sport